Mycie i dezynfekcja endoskopów medycznych

Jak wygląda proces czyszczenia i dezynfekcji endoskopów?

Endoskopy medyczne to niezwykle zaawansowane technicznie urządzenia o konstrukcji ułatwiającej wykonywanie różnorodnych badań i procedur medycznych. Z uwagi na skomplikowaną budowę, użycie specyficznych materiałów oraz możliwość wielokrotnego użytkowania wymagają one specjalnego traktowania i dużej dbałości o higienę tego urządzenia. Dowiedz się, jak powinien wyglądać cykl reprocesowania endoskopu, czyli jego mycie, dezynfekcja oraz przygotowanie do następnego użycia.

Endoskop medyczny

Endoskop – specyfikacja urządzenia

Endoskop to urządzenie wielokrotnego użytku służące do diagnostyki oraz wykonywania zabiegów chirurgicznych w sposób mało inwazyjny. Z uwagi na fakt jego wielokrotnego wykorzystania niezwykle ważne jest zachowanie najwyższego reżimu sanitarnego oraz pełnego bezpieczeństwa użytkowania. W tym celu każdy egzemplarz musi być zawsze dokładnie umyty, zdezynfekowany oraz zabezpieczony przed skażeniem.

Najtrudniejsze w myciu i dezynfekowaniu są endoskopy giętkie, które charakteryzują się złożoną budową, dużymi gabarytami, a także wrażliwością na odkształcenia i uszkodzenia. Długość tego typu endoskopu to ponad 100 cm, a średnica kanału znajdującego się we wnętrzu urządzenia to 1 – 4 mm w zależności od typu urządzenia.

Etapy reprocesowania

Wstępne czyszczenie endoskopu

Pierwszy etap reprocesowania endoskopu powinien zostać przeprowadzony zaraz po zakończeniu jego używania. Narzędzie należy oczyścić z zewnątrz za pomocą odpowiednich akcesoriów, takich jak szczotki, gąbki oraz roztwór nisko pieniącego detergentu. Następny krok to dokładne, ręczne wyczyszczenie kanału narzędziowego oraz portów endoskopu. Czynności te powinny zostać wykonane jak najszybciej, tak by skutecznie zapobiec zaschnięciu zanieczyszczeń wewnątrz endoskopu, a także w celu niwelowania ryzyka formowania się niebezpiecznego biofilmu na wszystkich powierzchniach endoskopu.

Test szczelności urządzenia

Zapewnienie szczelności urządzenia jest niezwykle ważne, dlatego nie należy zapominać o tym etapie. Na początek warto to zrobić metodą tzw. „na sucho”. Następnie należy przeprowadzić ten krok „na mokro”, co pozwoli wykryć wszelkie mikronieszczelności w obrębie płaszcza endoskopu. W trakcie wykonywania testu należy stosować się do wytycznych producenta danego urządzenia.

Akcesoria pomocne przy reprocesowaniu endoskopu

Podstawowym narzędziem stosowanym przy reprocesowaniu endoskopów są szczotki służące do oczyszczania kanałów. Posiadają one odpowiednio ułożone, elastyczne włosie oraz stosowną średnicę, dopasowaną do wymiarów kanału. Przykładem takich szczotek będzie model CB18-T50110/23 firmy Micro-Tech o zagęszczonym włosiu z poliestru, które ułatwia usuwanie zanieczyszczeń stałych oraz biofilmu osiadającego na wewnętrznych ściankach urządzenia. Dobrym rozwiązaniem przy czyszczeniu endoskopu mogą okazać się również szczotki ze specjalnego rodzaju mikrofibry wychwytujące zanieczyszczenia o wielkości nawet do 4 mikronów. Nieocenionym rodzajem akcesoriów będą również szczotki do czyszczenia zaworów, otworów oraz pokręteł głowicy sterującej.

Myjnia endoskopowa

Myjnia endoskopowa oraz szafa endoskopowa

Najtrudniejszy w czyszczeniu, wspomniany wcześniej endoskop giętki z uwagi na długi kanał o małej średnicy powinien być czyszczony przy pomocy specjalnych urządzeń zautomatyzowanych. Są to nowoczesne myjnie – dezynfektory gwarantujące higieniczną czystość i gotowość do ponownego użycia reprocesowanego endoskopu. Urządzenia te powinny dawać możliwość podłączenia wszystkich kanałów endoskopu oraz posiadać funkcje zabezpieczające aparat przed uszkodzeniem przez np. zalanie. Pomóc w tym mają zaawansowane systemy automatyki kontroli procesów mycia oraz specjalnie dedykowane detergenty i środki dezynfekujące.

Urządzeniem odpowiedzialnym za bezpieczne i sterylne przechowanie aparatów po myciu i dezynfekcji jest szafa endoskopowa. Nie tylko zapewnia ona optymalne warunki przechowywania, ale i może zostać wyposażona w specjalne funkcje suszenia, systemy nadzoru parametrów wewnątrz oraz systemy archiwizacyjne wraz z czytnikiem kodów kreskowych i drukarką.

Mycie oraz dezynfekcja przy pomocy myjni endoskopowej

Po etapie mycia wstępnego endoskop powinien znaleźć się w myjni-dezynfektorze. Urządzenie to pozwala na podłączenie kanałów endoskopu do odpowiedniego adapteru w celu dokładnego, technologicznego i powtarzalnego procesu mycia oraz dezynfekcji mechanicznej. Cały proces odbywa się z wykorzystaniem odpowiedniego i delikatnego preparatu, dostosowanego do mycia i dezynfekcji urządzeń medycznych.

Zasady transportu endoskopów

Równie istotnym etapem reprocesowania endoskopów jest odpowiednie zarządzanie czystymi oraz zanieczyszczonymi urządzeniami, oraz ich odpowiedni bezpieczny transport. Jest to szczególnie ważne ponieważ bezpośrednio odpowiada za ryzyko wystąpienia zakażeń krzyżowych pomiędzy pacjentem a pracownikiem służby zdrowia. Na szczęście na rynku znajdziemy również urządzenia, takie jak gama wózków CENTER i jednorazowych pokrowców na czyste i brudne endoskopy SafeCap oferowanych przez firmę Sonologistic, czyli sprzęt służący do transportu endoskopów, wyposażany w tacę do wózków transportowych, pokrywy oraz sterylny wkład zabezpieczający endoskop i otoczenie przed ewentualnym skażeniem. Wszystko to, dla zachowania maksymalnej higieny i bezpieczeństwa użytkowania endoskopów podczas codziennych procedur.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *